Радонова ванна

Головним лікувальним  фактором на курорті «Хмільник» є радон.

Радон відноситься до групи інертних, благородних газів, які відрізняються тим, що вони не вступають в сполуки з іншими елементами. Радон широко розповсюджений в природі, він міститься в атмосферному повітрі, мінеральних і прісних водах, у всіх природних об’єктах, в яких є радій в розсіяному стані.

Наявність радіоактивних елементів в повітрі, воді, ґрунті, їжі і організмі створює той природний радіаційний фон, який не тільки не шкодить, але й необхідний і корисний для підтримання нормальної життєдіяльності. Період напіврозпаду радону –  3,825 дня.

Під час прийому радонових ванн нестійкі продукти розпаду радону утворюють на шкірі так званий активний наліт, який збільшується при легких рухах пацієнта в ванні. Цей наліт доволі міцно фіксується на шкірі і зберігається протягом 2-3 год. Таким чином, хворий у ванні опромінюється радоном, що проникає через шкіру та органи дихання в кровоносне русло. Радонова вода використовується у вигляді загальних, напів та камерних ванн з температурою води 36°С, впродовж 8-15 хвилин, курс лікування 8-12 ванн.

  

При серцево-судинних захворюваннях радонотерапія викликає поліпшення трофіки серцевого м’яза, нормалізацію артеріального тиску, зменшення частоти пульсу і підвищення ударного й хвилинного об’єму серцевого викиду. Радон виявляє антиаритмічну дію. Його спазмолітичний ефект на судини мозку і нижніх кінцівок сприяє усуненню проявів атеросклерозу судин мозку, облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок. Люди похилого віку добре переносять радонові ванни. Після цих процедур у них спостерігається явне покращення стану здоров’я: зменшується частота серцевих скорочень, підвищується діастола, системний і хвилинний об’єм крові.

При варикозному розширенні вен нижніх кінцівок відбувається профілактика тромбозу вен, розрідження крові, венозна стінка тонізується, значно зменшуються набряки на ногах та інші прояви венозної недостатності.

При захворюваннях нервової системи радоновим процедурам притаманна виражена знеболювальна дія. Радон покращує перебіг запальних процесів у нерві, прискорює регенерацію нервового волокна, а також має виразний седативний (заспокійливий) ефект на центральну нервову систему.

При захворюваннях опорно-рухового апарату радонові ванни значно пригнічують запальні процеси, покращують рухливість ушкоджених суглобів, усувають больовий синдром, і навіть справляють десенсибілізуючий (протиалергічний) ефект. Завдяки впливу на імунну систему, протизапальна дія радону триває довше, ніж в медикаментозних препаратів. Радонолікування стимулює утворення хрящової сполучної тканини, тоді як при використанні більшості протизапальних препаратів спостерігається руйнування хрящової тканини. Радонові ванни нормалізують обмін кальцію в кістковій тканині, прискорюють утворення кісткової мозолі, що є позитивним чинником у лікуванні й профілактиці остеопорозу, відновленні після травм і переломів.

При урологічних захворюваннях на перший план виходять протизапальна, анальгезуюча, бактеріостатична (пригнічення росту бактерій), спазмолітична дії, зниження рівня сечової кислоти у крові. При сечокам’яній хворобі застосування радону сприяє прискореному виведенню конкрементів (йдеться про конкременти розміром до 7 мм). При простатитах, крім зменшення запалення, набряку і болю, посилення імунної відповіді, підвищується і рівень чоловічих статевих гормонів.

При захворюваннях жіночої статевої сфери радонотерапія поліпшує кровообіг органів малого тазу, справляє виражений протизапальний і анальгезуючий ефекти що сприяє нормалізації загального стану хворих, менструальної та репродуктивній функції, гормональної активності яєчників. Відмічений позитивний ефект при маткових і клімактеричних кровотечах. Призупиняє ріст фіброміоми матки, розмір якої не перебільшує тримісячної вагітності.

 Радонові ванни в поєднанні з вагінальними зрошеннями радоновою водою нормалізують функцію яєчників, зменшують запалення при різних гінекологічних захворюваннях. Успішно використовується радонотерапія для лікування безпліддя у жінок, генітального ендометріозу.

Ефективність радонотерапії пояснюється ще й тим, що стимуляція адаптаційно-захисної системи не припиняється після закінчення лікування, а зберігається протягом багатьох місяців і навіть років.